Festivalul Internațional "Rezonanțe Sonore Online"

2020 - Ediția I


Festival Internațional "Rezonanțe Sonore Online" 2020 a fost creat la solicitarea tinerilor muzicieni dornici de a interpreta lucrările pe care le-au pregătit în această perioadă de izolare. Organizatorul le oferă oportunitatea de a fi creativi, motivați, apreciați, promovați și cunoscuți la nivel național și internațional.

Asociația Culturală "Arta Sonoră" dorește să vină în sprijinul tinerilor interpreți în ceea ce privește activitatea competițională indispensabilă în procesul de educație atipic, precum și în dezvoltarea personalității artistice în această perioadă deosebit de dificilă.

Prof. Doina Saliu - Președinte Asociația Culturală "Arta Sonoră" împreună cu juriul de specialitate alcătuit din profesorii invitați să susțină cursurile de masterclass ale Festivalului Cultural Internațional "Arta Sonoră" doresc să fie alături de acești interpreți, artiști în devenire. Ei intenționează să le ofere această șansă de a trece mai ușor peste această perioadă, pentru că muzica este un prilej de bucurie și de sărbătoare.

"Muzica este o putere spirituală în stare să lege toți oamenii între ei" - George Enescu


Micul Premiu al Festivalului Internațional "Rezonanțe Sonore Online" 2020 - Ediția I


se acordă participantei

Portugalia Maria Laura Cunha Nunes Trofeu


Premiul Special al Publicului,


decernat participantului cu cele mai multe aprecieri la video-ul încărcat pe youtube,
se acordă participantei

Portugalia Cușnir Iulia Trofeu


Cu 787 de aprecieri, numărate pe data de 28 mai 2020, ora 17:45 a României

Participanții care vor evolua în cadrul recitalului online organizat de Muzeul Național "George Enescu"


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Țară Secțiunea Piesa 1 Piesa 2 Minutaj
Grigorescu Valențiu ConstantinRomâniaA5Franz Liszt - Rapsodia Spaniolă-0:12:12
Saliu Dragoș-DanielRomâniaA7Ludwig van Beethoven - Sonata Op.31 Nr.2 The Tempest - P.1George Enescu - Suita Op.10 Nr.2 - Bourrée0:13:16
Maria Laura Cunha NunesPortugaliaA8Serghei Prokofiev - Sonata Op.28 Nr.3Robert Schumann - Carnaval Op. 9: Preambule, Aveu, Pause and Marche des Davidsbündler contre les Philistins0:14:49
Pîslariu Ranghilof Eliana CristinaRomâniaC2Franz Schubert - Die ForelleWolfgang Amadeus Mozart - Una donna a quindici anni0:06:27
Costea Alexandru IoanRomâniaC3George Frideric Handel - Cara SposaGeorge Enescu - Languir me fais0:11:06
Pilar Magali PolicanoArgentinaD4Fritz Kreisler - Allegro-0:03:13
Modiga DavidRomâniaD6George Enescu - Impromptu Concertant-0:05:35
Suciu Paul-CristianRomâniaF5David Popper - Studiu Op.76 Nr.10David Popper - Polonaise de Concert Op.140:08:09

Rezultate Secțiunea A - Pian Profesioniști


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Manolache Eveline NicoleA2Viorica Nistoroiu-Premiu Special pentru Interpretare
Bădiță Marta SânzianaA2Predoiu Mihaela-Diplomă de Onoare
Luana Valéria Pliousnina KyrychenkoA2Cristina Pliousnina-Premiu Special pentru Interpretare
Ilinca Maria TudosoiuA2Mihaela Predoiu-Premiu Special pentru cel mai tânăr participant al secțiunii
Jora Tudor MateiA2Niagu-Forțu Anemona-Premiu Special pentru Virtuozitate
Srouji Dumitrescu Carol CristianA2Predoiu Mihaela-Diplomă de Onoare
Cristina Maria DarieA2Raluca Iordachi-Premiu Special pentru Interpretare
Buzică Daria MariaA2Doina Saliu-Premiu Special pentru Piesă Românească
Fratoștițeanu IvonaA3Raluca Daniela Ciucă-Premiu Special pentru Piesă Modernă
Timingeriu MariaA3Sidoreac Olivia Mihaela-Premiu Special pentru Muzicalitate
Caloianu Elian Theodora MariaA3Geanina Adina Sălăgean-Premiu Special pentru Interpretare
Aron Toni PricopA3Raluca Ciucă-Diplomă de Onoare
Neamțu Maria DianaA3Dasanu Inga-Premiu Special pentru Piesă Românească
Maria Ilinca GheorghițăA3Cristina Predoiu-Premiu Special pentru Piesă Modernă
Sofia IonA3Patricia Sousa-Premiu Special pentru Interpretare
Mihon Marco AdrianA3Elena Petrenco-Premiu Special pentru Interpretare
Cernoșapca NicoletaA3Papeniuc Marina-Diplomă de Onoare
Moț Darius EmanuelA3Petrenco Elena-Premiu Special pentru Piesă Românească
Dună Sofia MariaA3Raluca Iordachi-Diplomă de Onoare
Zele Tudor MihaiA3Doina Saliu-Premiu Special pentru Interpretare
Susan AlexandraA3Viorica Nistoroiu-Premiu Special pentru Interpretare
Teodorascu Artamanov MariaA3Viorica Nistoroiu -Premiu Special pentru Interpretare
Costea AlinA3Cristina Maria Ralea-Diplomă de Onoare
Legat Andrei-IoanA3Cristina Maria Ralea-Premiu Special pentru Muzicalitate
Manuel Nicolás MargineanuA4Leonel Morales Alonso-Premiu Special pentru Virtuozitate
Tarnovețchi Teea MariaA4Sandu Anca-Diplomă de Onoare
Ciumaș Andreea-BiancaA4Chilari Angela-Diplomă de Onoare
Van Staden Maria-LouisaA4Cristina Maria Ralea-Premiu Special pentru Muzicalitate
Anghel EduardA4Cristina Maria Ralea-Diplomă de Onoare
Roșca Patricia MariaA4Carmen Schoner-Premiu Special pentru Muzicalitate, Premiu Special "Georges Enesco"
Popa AlexandreA4Mocanu Corina-Diplomă de Onoare
Chiselenco Maria ElenaA4Stoica Adela-Diplomă de Onoare
Berilă Mihnea-ViorelA4Cornelia Zurita Villafranca-Premiu Special pentru Virtuozitate
Tomulescu SabinaA4Mihaela Predoiu-Premiu Special pentru Muzicalitate
Andrei Teodora IlincaA4Toma Roxana-Premiu Special pentru Virtuozitate
Madafferi AnastasiaA4Busuioc Ileana-Diplomă de Onoare
Badea Cristina AlbertaA4Cristina Maria Ralea-Premiu Special pentru Interpretare
Zorilă DariusA4Cornelia Zurita Villafranca-Premiu Special pentru Interpretare
Gugu Erich AndreiA4Balaci Daniela-Premiu Special pentru Muzicalitate
María Luisa Alfonso MeseguerA5Juan José Teruel Vegara-Premiu Special pentru Interpretare
Grigorescu Valențiu ConstantinA5Cristina Maria Ralea-Premiu Special pentru Virtuozitate
Tănase Marius-AlexandruA5Olga Szel-Diplomă de Onoare
Burcea Petru AlexandruA5Elena Petrenco-Premiu Special pentru Virtuozitate
Maria Amaral Estrela BastosA5Ana Paula Carreira-Premiu Special pentru Muzicalitate
Catarina Mesquita da Silva Borges GonçalvesA5Ana Raquel Rosa-Premiu Special pentru Muzicalitate
Alexandru Elisa-MariaA5Agavriloae Anta-Diplomă de Onoare
Bufu Carla MariaA5Balaci Daniela-Premiu Special pentru Virtuozitate
Matilde Vitória CardosoA5Patrícia Sousa-Premiu Special pentru Piesă Modernă
Manolache Ana IarinaA5Viorica Nistoroiu-Premiu Special pentru Interpretare
Bărbuță Sara AntoniaA5Profirescu Amalia-Premiu Special pentru Muzicalitate
Pasăre Darius DimitrieA5Predoiu Mihaela-Premiu Special pentru Interpretare, Premiu Special pentru Piesă Clasică
Cojocari OvidiuA5Inesa Ciolpan-Premiu Special pentru Virtuozitate
Dumitrescu Celia MariaA5Olga Szel-Premiu Special pentru Muzicalitate
Duguleanu Ana-ValeriaA5Viorica Nistoroiu-Premiu Special pentru Muzicalitate
Măciucă Miruna-MihaelaA5Avesalon Stela-Premiu Special pentru Interpretare, Premiu Special pentru Piesă Românească
Badea Ilinca-SofiaA6Olga Szel-Diplomă de Onoare
Bordea Sofia AlexandraA6Raluca Ciucă-Diplomă de Onoare
Cioacă PetruA6Olga Szel-Premiu Special pentru Virtuozitate
Saliu Dragoș-DanielA7Viorica Nistoroiu-Premiu Special pentru Interpretare, Premiu Special "Georges Enesco"
Pedro NunesA7Patrícia Sousa-Premiu Special pentru Interpretare
Braneanu AndréA7Tiago Nunes-Premiu Special pentru Muzicalitate
Mihai Gloria-HaneloreA7Busuioc Ileana-Diplomă de Onoare
Cușnir IuliaA7Hatipova Inna-Premiu Special pentru Muzicalitate
Mădălina-Claudia DănilăA8Lambert Orkis, Sara Davis Buechner-Premiu Special pentru Interpretare
Maria Laura Cunha NunesA8Constantin Sandu-Premiu Special pentru Interpretare, Premiu Special pentru Piesă Modernă

Rezultate Secțiunea B - Pian Amatori / Instrument Secundar / Sistem Privat


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Filip Cosmin IoanB1Ana Eliza Ciorănescu-Premiu Special pentru Muzicalitate
Andrei PeliB1Daniela Popa-Premiu Special pentru Muzicalitate
Teleanu Ana MariaB1Olga Szel-Premiu Special pentru Interpretare
Alexander LiamB1Olga Szel-Premiu Special pentru Muzicalitate, Premiu Special pentru cel mai tânăr participant al secțiunii
Bejan AndreeaB2Nistreanu Gabriela-Premiu Special pentru Interpretare
Covrig LauraB2Nistreanu Gabriela-Premiu Special pentru Muzicalitate
Georgescu Ștefan CristianB2Stanciu Claudiu-Diplomă de Onoare
Tudorache Denisa MariaB2Popa Daniela-Premiu Special pentru Interpretare
Puia ȘtefanB3Pieptea Gabriela-Premiu Special pentru o deosebită prestație
Fu TaoqiB3Szel Olga-Premiu Special pentru Virtuozitate
Maican EricB3Stanciu Claudiu-Diplomă de Onoare
Teleanu Theodor-IoanB3Olga Szel-Premiu Special pentru Virtuozitate
Iordache Andreea EmanuelaB4Pieptea Gabriela-Premiu Special pentru Piesă Românească
Oprea OliviaB4Macarie Anca-Premiu Special pentru Muzicalitate
Ene MariaB4Timaru Monica-Premiu Special pentru Muzicalitate
Modiga Raluca SabinaB4Ioan Daniela-Premiu Special pentru Piesă Preclasică
Șerban Mihnea CristianB4Stanciu Claudiu-Diplomă de Onoare
Vasilescu Daniel MihailB4Mocănescu Natalia-Premiu Special pentru o deosebită prestație
Cinca David AndreiB4Stanciu Claudiu, Adela Lorincz (clubuldemuzica.ro)-Premiu Special pentru Piesă Romantică
Ciobanu FlorinB5Dobrica Laura Alina-Premiu Special pentru Virtuozitate, Premiu Special pentru o deosebită prestație
Dumitru Matei AlexandruB5Cîrstea Nicoleta-Diplomă de Onoare
Bobu MaraB6Roman Diana-Premiu Special pentru Piesă Preclasică
Țîncu Maria-SorinaB6Monica Timaru-Premiu Special pentru Piesă Românească
Popliuc Nicole BeatriceB6Tumurug Ramona Cătălina-Premiu Special pentru Virtuozitate
Ioniță EmanuelaB6Podlovski Liana-Premiu Special pentru Interpretare, Premiu Special pentru Virtuozitate

Rezultate Secțiunea C - Canto Clasic Profesioniști


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Cristescu Nicola DariaC1Daniela Chihaia Popa-Premiu Special pentru Interpretare, Premiu Special pentru cel mai tânăr participant al secțiunii
Popescu MartaC2Mariana ChihaiaAnta AgavriloaePremiu Special "Bella Voce" pentru Mezzosoprană
Pîslariu Ranghilof Eliana CristinaC2Marius Olteanu-Premiu Special al Festivalului Internațional "Rezonanțe Sonore Online" 2020, Premiu Special pentru Interpretare și Muzicalitate
Costea Alexandru IoanC3Daniela Chihaia PopaIoana FrâncuPremiu Special pentru Tehnică Vocală și Originalitate, Premiu Special "Georges Enesco"
Plopeanu AndreeaC3Chihaia MarianaIoana FrâncuPremiu Special pentru Muzicalitate și pentru abordarea unei arii de dificultate vocală
Bucur SimonaC3Daniela Chihaia PopaIoana FrâncuPremiu Special pentru Virtuozitate, Premiu Special pentru Sensibilitate Artistică

Rezultate Secțiunea D - Vioară


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Alexander LiamD1Ursu Magdalena-Premiu Special pentru Virtuozitate
Brad Ema EleonoraD1Todoruț Doina-Premiu Special pentru cea mai bună Intonație pe categorie
Popa Luca IoanD2Alev Gafar-Premiu Special pentru o prestație deosebită
Morvay Victoria BellaD2Niță Daniela-Premiu Special pentru o intonație distinsă și o poziție violonistă adecvată
Bența LucaD2Moldovan Carmen Claudia-Premiu Special pentru cursivitate în execuție
Smirnov SofiaD2Iliev CorinaBorș OleseaPremiu Special pentru Muzicalitate
Roșca VeronicaD3Niță Daniela-Premiu Special pentru Muzicalitate
Ichim Carla MariaD3Doina Todorut-Premiu Special pentru o prestație deosebită
Pilar Magali PolicanoD4Rafael Gintoli-Premiu Special al Festivalului Internațional "Rezonanțe Sonore Online" 2020, Premiu de Excelență, Premiu Special pentru cel mai bun violonist pe categorie (masterclass online Prof. Florin Negreanu)
Borș BogdanD4Iliev CorinaBorș OleseaPremiu Special pentru Virtuozitate
Mardale Bianca ElenaD4Alev Gafar-Premiu Special pentru Muzicalitate
Ana RaicuD5Rodica Dragolici-Premiu Special pentru Virtuozitate (masterclass online Prof. Raluca Stratulat)
Modiga DavidD6Negruț Mariana Sabina-Premiu Special pentru Muzicalitate, Premiu Special pentru Piesă Românească (Voucher de participare la Seminarul Online "Emoția Muzicală. De la camera de studiu la scena de concert")

Rezultate Secțiunea E - Violă


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Mareș Simona DeliaE3Vodă Camelia IoanaDenis MareșPremiu Special pentru Interpretare
Teșcula Anemona MirunaE3Vodă Camelia IoanaBogdan VodăPremiu Special pentru Interpretare

Rezultate Secțiunea F - Violoncel


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Achim Carla ȘtefaniaF2Ani Marie Paladi-Premiu Special pentru Interpretare
Toma IoanaF4Ani Marie Paladi-Premiu Special pentru Interpretare
Toader Simina-GabrielaF4Moldovan Adela Hania-Premiu Special pentru Interpretare
Raul VăleanF5Daniel Demian-Premiu Special pentru Interpretare
Suciu Paul-CristianF5Ani Marie PaladiMiriam DrasoveanPremiu Special pentru Interpretare, Premiu Special pentru Virtuozitate

Rezultate Secțiunea G - Creație/Compoziție


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
José Nuno Dias MirandaG1Paulo Rui Bastos-Premiu Special pentru Creație Muzicală

Rezultate Secțiunea H - Jazz-Muzică Ușoară / Canto-Instrumental


Pentru o vedere optimă a tabelului pe dispozitivele mobile, vă rugăm să întoarceți ecranul orizontal.

Nume Secțiunea Profesorul Îndrumător Profesor Corepetitor Premiu
Oprea OliviaH4Macarie Anca-Premiu Special pentru cel mai tânăr participant al secțiunii
Ene MariaH4Daniela Chihaia Popa-Premiu Special pentru Interpretare
Tomulescu SabinaH4Daniela Chihaia Popa-Premiu Special pentru Interpretare
Constantin Andreea-DeliaH5Daniela Chihaia Popa-Premiu Special pentru originalitate și atitudine artistică
Albu EmiliaH5Vlad Lavric-Diplomă de Onoare